IZ PREDGOVORA
Knjiga iztražuje osjetljivu temu riddeta (apostazije, čina izlaska iz vjere) i, još važnije, prijeporno pitanje smrtne kazne kao moguće sankcije za one koji su „krivi” za odbacivanje vjere.
Glavni mediji i kritičari islama sa zadovoljstvom ukazuju na smrtnu kaznu kao dokaz drakonskog načela islama, moralnih manjkavosti i flagrantnog nepoštivanja ljudskih prava. To pokazuje potpuno nerazumijevanje onoga što apostazija stvarno označava u islamu, nepoznavanje islamskog principa pravde, kao i nespospobnost da se uoči manipuliranje religijom u političke svrhe. Naprimjer Kur'an visoko vrednuje ljudski život, u toj mjeri da je oduzimanje života jednoj osobi bez opravdanog razloga, prema Kur'anu, ravno ubijanju cijelog čovječanstva. Kur'an, također, izričito navodi da u vjeru nema prisiljavanja (2:256). Imajući ovo u vidu, kako je moguće da je odbacivanje (vjere) navodno kažnjiv prestup. Ovo stajalište je sasvim jasno neodrživo.
Međutim, koje stajalište je ispravno sa islamske tačke gledišta? Drugim riječima, koji su dokazi i kako se pitanje apostazije uopće pojavilo gledajući iz historijske perspektive?
Abdulhamid Ebu Sulejman (1936-2021) priznati je islamski učenjak, mislilac, pedagog i autor mnogih knjiga i članaka na temu islama i islamske reforme, posebno u području mišljenja i obrazovanja. Ekonomiju je završio na Kairskom univerzitetu 1963. godine a međunarodne odnose doktorirao 1973. godine na Univerzitetu Pensilvanija u Filadelfiji, SAD. Jedan je od osnivača i nekadašnjih predsjednika Međunarodnog instituta za islamsku misao (IIIT) i Asocijacije muslimanskih naučnika društvenih nauka (AMSS) u Sjevernoj Americi. Rektor Međunarodnog islamskog univerziteta u Maleziji bio je u periodu 1988-1999. Napisao je brojne knjige, studije, naučne i kulturalne rasprave koje se bave promjenom i kreativnim i reformatorskim aspektima od kojih izdvajamo: Ekonomska teorija islama (1960), Islamska teorija međunarodnih odnosa (1973), Bračne nesuglasice: vraćanje ljudskog dostojanstva posredstvom viših ciljeva Šerijata (CNS i CEI „Nahla”, 2009), Kriza islamske civilizacije: korijeni u kulturi i odgoju (CNS i El-Kalem, 2010), Univerzalna civilizacijska Kur'anska vizija: temeljno ishodište za čovjekov preporod (CNS i El-Kalem, 2010), Slabljenje islamske civilizacije i njena obnova: obrazovni i odgojni korijeni (CNS, 2019).