Iz recenzija
Autorice na svjetlo dana iznose priloge kao vrstu riječi i adverbijalne funkcije kojima je i u savremenim istraživanjima arapskog jezika posvećeno relativno malo prostora, razgraničavajući adverbijale mjesta, vremena i načina na osnovu opisa sintaksičnih i semantičkih obilježja svake skupine, te u analizu uvode dosad neopisane prostorne, vremenske i načinske adverbijalne dopune u arapskom jeziku. Tako, pred sobom imamo knjigu koja predstavlja jedinstven univerzitetski udžbenik za studente arapskog jezika u kojem su prvi put adverbijali mjesta, vremena i načina sistemski i sveobuhvatno izloženi i objašnjeni kroz primjere iz obimne jezične građe koju čini impozantan broj književnoumjetničkih djela.
prof. dr. Sabina Bakšić
Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet
Autorice svoje istraživanje i opisivanje adverbijala u arapskom jeziku započinju tako što uspostavljaju vezu s arapskom gramatičkom tradicijom, pojašnjavaju obuhvate termina iz arapske gramatičke tradicije, stepen njihove njihove podudarnosti sa savremenim lingvističkim terminima i rješavaju nedoumice koje proizlaze iz nepodudarnih ili naoko nepodudarnih taksonomijskih modela. Dizdar i Mulović ovako pomiruju dva pristupa “arapski” i “arabistički”, koja imaju isti predmet ali različit obuhvat i odnos prema predmetu proučavanja, tj. arapskoj lingvistici i arapskom jeziku općenito, pri čemu u njihovom radu nema mjesta esencijaliziranju ni jednog ni drugog pristupa.
prof. dr. Munir Mujić
Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet
Glavni dio studije donosi iscrpnu i preglednu analizu adverbijala mjesta, vremena i načina. Autorice svaki od adverbijala analiziraju klasificirajući ih na imeničke fraze, pridjevske fraze, prijedložne fraze i rečenice u njihovoj funkciji. Jasan metodološki pristup značajno doprinosi preglednosti opisa i olakšava čitanje knjige. Dizdar i Mulović su uspjele preovladati ograničenja u postojećoj literaturi o ovoj temi, naročito onaj na arapskom jeziku, gdje su adverbijali uglavnom opisani nesistematično. Stoga ova studija predstavlja vrijedan naučni doprinos arapskoj lingvistici te predstavlja ne samo naučni već i metodološki putokaz drugim istraživačima.
prof. dr. Munir Drkić
Unvierzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet